Zapewne większość z nas chociaż raz w życiu marzyła o tym, aby wystrzelić się w przysłowiowy kosmos, albo też chociaż przez jeden dzień pobyć samemu. Jednak gdy taki krótkotrwały epizod przedłuża się, może być realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Dlaczego?
Syndrom przewlekłej samotności — czym jest?
Powiedzmy, że wyprowadzasz się do nowego miasta, w którym nie znasz nikogo. Jeżeli jesteś osobą, która łatwo nawiązuje kontakty, nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem znajomych. Jednak, gdy masz introwertyczną naturę, ciężko jest ci nawiązać nowe przyjaźnie. Przewlekła samotność to stan, w którym masz problem z nawiązaniem głębszych relacji z kimś z najbliższego otoczenia. Jednak to niejedyna twarz tego schorzenia.
Sprawdź również: Czy można być samotnym w związku? Skutki są opłakane!
Bywa i tak, że jesteś otoczona ludźmi, którzy ciągle do ciebie dzwonią, spotykacie się i pozornie nie ma mowy o samotności. Jednak jak pokazuje życie, można być ogromnie samotnym również w tłumie. Chroniczna samotność to problem, który dotyka również osoby niezwykle towarzyskie. Otoczeni ludźmi, czują się niezwykle samotni, niezdolni do nawiązania bliższego kontaktu z osobami wokół.
Główne symptomy
Przewlekła samotność często bywa mylona z chęcią pozostania zwyczajnie samemu ze sobą. Nie powinno wzbudzić niepokoju stwierdzenie nawet bliskiej osoby, że chce pobyć sama ze sobą. To normalne zachowanie każdego zdrowego człowieka, który zwyczajnie poczuł się przygnieciony towarzystwem innych osób. W przebywaniu w samotności nie ma nic złego, pod warunkiem że nie odczuwasz stale niżej wymienionych symptomów.
Jednym z nich jest, trwała niemożność nawiązania głębszej relacji z innymi. Możesz mieć zarówno sporo przyjaciół jak i ogromną rodzinę, ale problem pozostaje. Przyjaciele są tu słowem klucz — jeżeli brakuje ci bliskich, takich od serca, być może masz problem z chroniczną samotnością. Dodatkowo, gdy odczuwasz silne poczucie wyizolowania i wyobcowania, niech ci się zapali większa czujność, bo to ważne uczucie, które daje nam pewność siebie.
Zobacz również: Jak zbudować pewność siebie? To praca, która przynosi świetne rezultaty!
Innym symptomem przewlekłej samotności jest ciągłe poczucie zwątpienia i niskie morale o sobie samym. Wtedy żyjesz w ciągłym przeświadczeniu, że jesteś zupełnie niewystarczająca i niekompletna. Z kolei gdy stawiasz pierwsze kroki i chcesz zaangażować się, chociaż w minimalnym stopniu w działalność społeczną, czujesz ogromne wypalenie.
Czy samotność jest zdrowa?
Jak już wcześniej zostało powiedziane, nie każdy z nas jest typem człowieka, który lubi dużo ludzi wokół siebie. Jednak nawiązywanie głębokich relacji, chociażby z jedną czy dwiema osobami to naturalne działanie ludzkie. W ciszy i samotności potrafimy uporządkować swoje myśli i dać temu odpowiednie brzmienie. Dzięki temu mamy możliwość spojrzeć na życie z szerszej perspektywy i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Co, jednak gdy tej samotności za dużo?
Z jednej samotność może prowadzić do stanów depresyjnych, lęków albo udaru mózgu. Osoby samotne częściej skarżą się na choroby serca i problemy z krążeniem. Dodatkowo, naukowcy już teraz mają dowody na to, że chroniczna samotność ma jasny związek ze zwiększonym ryzykiem demencji i Alzheimera. Do całego grona chorób należy dołożyć jeszcze wysoki cholesterol oraz cukrzycę czy depresję. Cierpiący na chroniczną samotność częściej skarżą się na emocjonalne cierpienie.