Nalej sobie szklankę zwykłej wody. Nie może być ani smakowa ani z dodatkami. Weź łyk, potem kolejny i następny. Jeżeli czujesz słodki smak w ustach po wypiciu, najpewniej masz wysoki poziom glukozy. A to oznacza często problemy z cukrzycą. Może się jednak zdarzyć, że zaskakujący posmak w ustach to też inne choroby!
Cukrzyca – cichy zabójca
Szacuje się, że na świecie żyje ponad pół miliarda osób chorujących na cukrzycę. Bardziej niepokojąca jest jednak informacja, że połowa z tych chorych ludzi nie wie o tym. Cukrzyca to cichy zabójca, który nie atakuje wprost. Pewne symptomy są prawie niezauważalne, a jednak robią ogromne spustoszenie w organizmie. Nieleczona, staje się poważnym problemem zdrowotnym. Nie wolno więc bagatelizować nawet najbardziej błahych symptomów.
O czym jeszcze świadczy smak wody?
Teoretycznie spożywana przez nas woda jest bez smaku i bez zapachu. Jednak może się okazać, że nasze subiektywne odczucia są zupełnie inne. Jeżeli w spożywanym płynie jest więcej wapnia i żelaza, może wydawać się bardziej słodka. Gdy szklanka z której pijemy jest świeżo wyciągnięta ze zmywarki, smak również może być odmienny.
Na smak wody może również wpłynąć dieta, szczególnie u osób na diecie nisko węglowodanowej. Przeziębienie czy grypa również mają na to istotny wpływ. Często osoby po przebytym udarze skarżą się na niezwykły smak wypijanej wody. Ma na to wpływ również to jakie leki się przyjmuje. Czasem to właśnie dzięki nim ma się słodki smak w ustach.
Odmienny, wyrazisty smak spożywanej wody to również może być wina refluksu żołądkowo- przełykowego. Dzieje się tak wskutek zwracania treści żołądka z przełyku do jamy ustnej. Niestety guzy w płucach spowodowane rakiem płuc również wpływają na zmysł smaku i zaburzenie hormonów.