Zmiana nazwiska podczas ślubu jest popularnym i chętnie kultywowanym zwyczajem w naszej kulturze. Tradycyjnie oczekuje się, że to kobieta przyjmie nazwisko swojego męża.
Mimo, że w dzisiejszych czasach więcej par decyduje się na zachowanie swoich odrębnych nazwisk, zdecydowaną większość nowożeńców ten powiew nowoczesności zdaje się omijać. Mężczyźni często uznają nazwisko za nieodłączną część swojej tożsamości, z którą nie chcą się rozstawać.
Dla kobiet zmiana nazwiska jest zdecydowanie łatwiejsza, co wynika z przyzwyczajenia do tego zwyczaju, który przecież towarzyszy nam od wieków. Jednak czy to mężczyzna może przełamać tradycję i przyjąć nazwisko żony?
Przyjmowanie nazwiska żony przez męża jako alternatywne rozwiązanie po ślubie
Jak czytamy w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko, które będzie nazwiskiem jednego z nich sprzed zawarcia małżeństwa. Może to być nazwisko męża lub nazwisko żony. Rozwiewa to nasze wątpliwości – nie ma żadnych przeciwskazań, żeby to mężczyzna przyjął nazwisko kobiety! Istnieje też możliwość połączenia nazwisk pary lub pozostania przy osobnych nazwiskach. Decyzja musi być złożona przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
W Polsce decyzja o zmianie nazwiska przez męża nie jest jednak zbyt powszechna. Dokładna liczba takich przypadków w naszym kraju nie jest znana. Częściej niż w Polsce – jednak wciąż rzadko – zdarza się to w innych krajach Europy oraz w USA. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2018 w Ameryce, mniej niż 3% mężczyzn przyjęło nazwisko żony po ślubie.
źródło: https://www.twardziele.pl/ – blog o męskich sprawach