Zobaczysz je w co drugiej reklamie i usłyszysz w rozmowach ze znajomymi. Leki na uspokojenie mają teraz doskonały marketing, zwłaszcza, że codzienność nas nie rozpieszcza i serwuje mnóstwo stresowych sytuacji. Jednak jak w przypadku każdego leku, uważaj z jego stosowaniem, bo łatwo się uzależnić!
Czym są leki na uspokojenie?
Pierwszymi lekami tego typu zazwyczaj są preparaty pomagające zasnąć. W zwiększonej dawce, często pomagają przy złagodzeniu stanów lękowych. Jednak przyjmowanie leków na uspokojenie powinno być działaniem ściśle kontrolowanym przez lekarza. W przeciwnym razie może dojść do tragedii.
Preparaty te, podane najczęściej w formie tabletek, mają za zadanie uspokoić gonitwę myśli a co za tym idzie, całe ciało. Jednak niewłaściwa dawka albo też nieodpowiednio dobrane składniki, mogą czasem doprowadzić do powstania trudnych do oszacowania skutków ubocznych. I są realnym ryzykiem śmierci albo trwałego uszkodzenia organizmu.
Osłabienie napięcia psychicznego
Oto, jak działają leki na uspokojenie, jeżeli opisać to jednym zdaniem. Do tego zajmują się opanowaniem szalejącego w nas niepokoju a także łagodzą nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Jeżeli występuje jednak przewlekły stan lękowy, te specyfiki już nie pomogą i zamiast nich wprowadza się leki anksjolityczne.
Leki na uspokojenie mają za zadanie przede wszystkim rozluźnić ciało i przywrócić je do stanu równowagi emocjonalnej. Do tego mają również wpływ na myśli oraz ogólną sprawność umysłową. Nie powinno się przyjmować ich w dużych dawkach, bo powodują senność oraz znieczulenie ogólne.
Rodzaje leków na uspokojenie
Najpopularniejszą grupą leków w tej dziedzinie są benzodiazepiny, które mają działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne oraz przeciwdrgawkowe. Główny składnik tego leku sprawia, że lęki które odczuwa pacjent, są złagodzone. Jednak to jedna z najczęściej uzależniających substancji, więc trzeba z nim uważać.
Kolejnym są barbiturany, również działające bardzo uspokajająco na ludzkie ciało. Zasięg ich działania jest podobny – na początku łagodnie relaksują, z czasem niwelują ból aż do utraty całkowitej przytomności. Ten składnik również sprawia, że w mózgu uaktywnia się ta substancja, która odpowiada za przekazywanie bodźców. Co ważne, w Polsce, podobnie jak w większości krajów, barbiturany zostały wycofane z jakichkolwiek kuracji leczniczych.
Zobacz również: Pierwsze objawy afazji mogą być trudno zauważalne. Na co zwrócić uwagę?
Ostatnim z wymienionych tutaj leków na uspokojenie jest hydroksyzyna. Ma ona działanie bardzo silnie hamujące aktywność całego układu nerwowego. Przez to często stosuje się go w psychiatrii. Hydroksyzyna hamuje lęki i uczucie niepokoju. Pomaga również w zaburzeniach emocjonalnej równowagi i nadpobudliwości. Jest to jednak lek który może wywołać spore skutki uboczne, takie jak zawroty głowy czy nudności i bóle.
Kiedy mówimy o uzależnieniu?
Mimo że leki na uspokojenie mają spore prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych, to jednak są stosowane coraz częściej. Warto jednak przyjmować je w ograniczonych ilościach, bo są to substancje mocno uzależniające. Jeżeli przekraczasz przepisaną przez lekarza dawkę albo standardową bezpieczną ilość, to musisz mieć świadomość, że stąpasz po kruchym lodzie. Ciało bardzo szybko przyzwyczaja się do bodźców i domaga się zwyczajnie więcej. Na podobnej zasadzie działają wszystkie substancje silnie uzależniające.
Z drugiej strony odstawienie leków na uspokojenie to ciężka i wyboista droga. Gdy organizm odczuwa brak środków uspokajających, zaczyna się buntować. Typowe objawy to problemy z zaśnięciem, jeszcze większy niepokój a także nadmierna drażliwość. W skrajnych przypadkach, mogą to być nawet drgawki. Jeżeli odczuwasz coś podobnego, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem aby wspólnie opracować dogodną linię działania.