Nie da się ukryć, że praca siedząca przy komputerze, w niedostosowanym do potrzeb środowisku negatywnie wpływa na naszą postawę i kręgosłup. Ból pleców, sztywność w karku czy brak mobilności w barkach jest jasnym sygnałem na to, że pora zadbać o kręgosłup. Jednak co w przypadku, gdy symptomy nie są aż tak oczywiste?
Ucisk w klatce piersiowej
Gdy czujemy ból umiejscowiony w okolicach klatki piersiowej, pierwsze co przychodzi na myśl, to zawał serca. Jeżeli dodamy do tego jeszcze problemy z oddychaniem, diagnoza wydaje się być oczywista. Jednak mogą to być nie problemy z sercem a z kręgosłupem właśnie. Skolioza, albo długie przebywanie w określonej, pochylonej pozycji, może doprowadzić właśnie do problemów z normalnym oddychaniem.
Jeżeli jednak czujesz dyskomfort, koniecznie udaj się jak najszybciej do lekarza, celem wykluczenia zespołu wieńcowego. Jeżeli zrobisz badania i wykluczone zostaną choroby związane z zawałem i chorobami serca, najpewniej ból w klatce piersiowej spowodowany jest niczym innym jak problemami z kręgosłupem. W takim przypadku nie masz innego wyjścia, jak zwrócenie większej uwagi na swoją postawę. Warto również wprowadzić do codzienności aktywność fizyczną oraz ćwiczenia angażujące mięśnie pleców.
Uczucie drętwienia rąk
Kolejnym zupełnie niepowiązanym objawem problemów związanych z kręgosłupem, jest drętwienie i mrowienie kończyn. Mogą to być tylko dłonie albo tylko ręce. Zdarza się, że objaw ten występuje tylko po przebywaniu w konkretnej pozycji, albo też po nocy przespanej na niewygodnym materacu. Jeśli masz problemy z drętwieniem czy mrowieniem, może to być neurologiczna odpowiedź organizmu na problemy z kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Czasem ten ból przybiera postać promieniującego w kierunku barków, łokci a nawet osłabienia chwytu całej ręki. Jeżeli czujesz podobny ucisk, czym prędzej zapisz się na wizytę do neurologa i ortopedy, celem ustalenia przyczyny bólu. Przyjrzyj się również swoim codziennym przyzwyczajeniom. Podobny ból może pojawić się w przypadku, gdy przytrzymujesz telefon między uchem a barkiem, bez udziału dłoni. Na podobne urazy narzekają również osoby które długo korzystają z tabletu czy smartfona.
Zawroty głowy
Bóle głowy mogą świadczyć o wielu chorobach. Z jednej strony, to nieodpowiednia dieta czy stres, z drugiej, zmiany neurologiczne. Jednak jeżeli wykluczymy dwa powyższe, ból głowy może być spowodowany również nieodpowiednią postawą ciała. Jeżeli podczas pracy przy komputerze pochylamy swoje ciało do przodu, dochodzi do ucisków w całym ciele i zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Mięśnie podpotyliczne czy mięśnie szyi oraz karku są zwyczajnie za bardzo przeciążone. Wtedy pojawiają się zupełnie niespodziewanie, zawroty głowy.
Remedium na taki stan rzeczy to przede wszystkim właściwa ergonomia pracy przy biurku. Monitor powinien znajdować się w odległości około 50 cm od twarzy i być na wysokości wzroku.
Czy zaparcia mogą wynikać z urazów kręgosłupa?
Problemy z wypróżnianiem się, zazwyczaj kojarzone są z nieprawidłową dietą, ubogą w błonnik. Zaleca się wtedy zmianę sposobu żywienia a w skrajnych przypadkach, również zażywanie odpowiednich leków wspomagających wypróżnianie. Jednak problem z tą pozornie codzienną czynnością może mieć swoją przyczynę w nieprawidłowym funkcjonowaniu kręgosłupa.
Pierwszym z powodów jest przeciążenie odcinka lędźwiowego. Drugi, gdy doznało się urazu w postaci wypadnięcia dysku lub też jego poluzowania. W obu przypadkach dochodzi do ucisku nerwów które odpowiadają za perystaltykę jelit w układzie pokarmowym.