Technologie skanowania laserowego to jedne z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych sposobów na opisanie i zwizualizowanie wybranego terenu. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach, w tym między innymi w lotnictwie. Na czym polega skanowanie laserowe i dlaczego daje tak precyzyjne wyniki? Jakie są jego rodzaje i w jakich dziedzinach i sytuacjach szczególnie się z niego korzysta?
1. Skanowanie laserowe i chmury punktów LIDAR – czym jest?
2. Rodzaje technologii skanowania laserowego
3. Kiedy korzysta się z lotniczego skanowania laserowego i nie tylko?
Skanowanie laserowe i chmury punktów LIDAR – czym jest?
Technologia skanowania laserowego opiera się o chmurę punktów i przeznaczona jest do tego, aby poznać dokładny kształt obiektu, który skanujemy. W przypadku zastosowania w lotnictwie chmury punktów LIDAR działają na podobnej zasadzie, jak standardowy radar – umożliwia opisanie i zbadanie ukształtowania terenu na wybranym przez operatora obszarze. Lasery posługujące się danymi LIDAR mogą być montowane nie tylko na samolotach, ale również pojazdach naziemnych, jak i w formie stacjonarnej.
Rodzaje technologii skanowania laserowego
Istnieje wiele sposobów, jak może zostać wygenerowana chmura punktów niezbędna do prawidłowego zeskanowania laserowego terenu. Zaliczamy do nich kolejno:
- naziemny skaning laserowy (TLS): wykorzystuje się go do pomiarów obiektów naziemnych, jak na przykład budynki czy elementy infrastruktury;
- mobilny skaning laserowy (MLS): najczęściej wykorzystywany do pomiarów linii kolejowych, dróg czy linii nadbrzeża;
- bezzałogowy skaning laserowy (ULS): metoda przeznaczona do zbierania pomiarów na średniej wielkości powierzchniach;
- lotniczy skaning laserowy (ALS): system dla pomiarowania wielkopowierzniowego.
Odpowiednie dobranie metody skanowania laserowego umożliwia uzyskanie bardziej dokładnych i tym samym przydatniejszych wyników. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie GISPRO.
Kiedy korzysta się z lotniczego skanowania laserowego i nie tylko?
Pomiarowanie laserowe przy użyciu chmur punktów wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach przemysłowych. Poza lotnictwem znajdują one zastosowanie również w pracach inżynieryjnych, budownictwie czy na kolei. Dzięki wizualizacji terenu możliwe jest dokładniejsze wykonanie zaplanowanych prac, jak na przykład ułożenie trakcji czy rozmieszczenie budynków na dostępnym pod budowę terenie. Dzięki technologiom laserowym możliwe jest również dokonanie dokładniejszej analizy, zanim rozpoczniemy właściwą pracę.